Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Zprávy [2021]

PF 2022
Vážení přátelé,
provozovatelé malých vodních elektráren a všech obnovitelných zdrojů dovolte mi, abych opět Vám i Vašim blízkým popřál spokojené prožití vánočních svátků, všem dobré zdraví v této covidové době a do nadcházejícího roku 2022 znovu dostatek vody pro vodníky, příznivé podmínky pro všechny OZE a překonání rizik spojených s pandemií covid-19. V této těžké době pak spokojenost v osobním i profesním životě.
Pavel Štípský
předseda SPVEZ, z.s.
.
2021-12-31

Německo odstavuje tři jaderné elektrárny, zbylé odstaví v roce 2022

Berlín - Německo k dnešku ukončuje provoz jaderných elektráren Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku, Grohnde v Dolním Sasku a Gundremmingen C v Bavorsku. Tři další zbývající jaderné elektrárny země odstaví do konce roku 2022, čímž Německo definitivně zastaví výrobu energie z jádra. V nadcházejících letech chce přejít výhradně na obnovitelné a ekologické energetické zdroje

2021-12-28

Evropská komise má představit začátkem příštího roku taxonomii

Evropská komise plánuje v příštím roce předložit dlouho očekávaný návrh taxonomie, která má označit investice do plynových a jaderných elektráren jako investice šetrné ke klimatu podle pravidel EU, nebo nikoli.

2021-12-27

Jádro nejvíc vadí plynařům?

Už i většina ekologických aktivistů uznala, že bez jádra nelze snižovat emise, aniž by současně došlo k fatální energetické krizi. Existuje však stále silná skupina, která proti jádru bojuje všemi silami. Jde o plynovou lobby.

.
2021-12-21

První solární panel, který bude místo elektřiny, vyrábět vodík

Využívání solární energie může mít zcela jinou podobu, než jak jí známe v tradičním pojetí fotovoltaiky. Belgičtí vědci z Katolické Univerzity v Levani (dále jen KUL) představili letos po 10 letech vývoje nový speciální solární panel, který bude místo elektřiny vyrábět zelený vodík.

2021-12-21

Jaké zákony v gesci MPO se změní s Novým rokem

Přinášíme vám stručný přehled změn legislativy v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu od 1. ledna 2022. Uvádíme pouze výtah z přehledu MPO.

.
2021-12-17

V EU má skončit vytápění plynem

Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli. Počítá s tím soubor návrhů, který dnes komise představila jako další součást cesty ke klimatické neutralitě.

2021-12-15

Tři provozovatelé přenosových soustav podepsali dohodu o rozvoji elektrizační soustavy v Severním moři

Provozovatelé přenosové soustavy Německa (TenneT TSO), Nizozemska (TenneT) a Dánska (Energinet) včera podepsali třístrannou dohodu o rozvoji rozsáhlé evropské elektrizační soustavy pro obnovitelné zdroje v Severním moři. Tento takzvaný „North Sea Wind Power Hub“ má potenciál do roku 2050 dodávat do okolních zemí elektřinu z offshore větrných elektráren o výkonu 70-100 GW.

2021-12-11

Tři ve hře o Dukovany. Americké reaktory zatím spolehlivostí porážejí francouzské i korejské

Zájemci o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech mají jeden problém, kterým se moc nechlubí. První moderní bloky třetí generace, které postavili Korejci a Francouzi, mají poměrně nízké využití kapacity, což ukazuje na provozní problémy. Westinghouse je na tom se svým reaktorem lépe, dojem zde kazí potíže s čerpadly a selhání na domácí americké půdě.

.
2021-12-11

Informace k cenovému rozhodnutí POZE
pro rok 2022

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal na základě zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie (zákon o POZE), dne 29. září 2021 cenové rozhodnutí č. 6/2021, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie. Cenové rozhodnutí bylo vydáno podle v té době platného zákona o POZE (nikoliv dle následné novely), proto aktuálně obsahuje dvě podpory, které není možné využít, a „náhradní" schémata podpory zatím nejsou notifikována Evropskou komisí.

2021-12-10

Kolumbie energeticky těží ze svého vodního bohatství. Šanci dostávají malé vodní elektrárny

Kolumbie, v posledních letech stále více využívá obnovitelných zdrojů energie. Unikátní geografická poloha a přírodní bohatství dávají obrovský potenciál pro zapojení vody do energetického mixu. Vláda stanovila za cíl posílit energetický mix země o tak zvanou pevnou energii generovanou pomocí tradičních obnovitelných zdrojů – v tomto případě malými vodními elektrárnami.

2021-12-08

‚Další jaderný úkol splněn‘. Stát obdržel bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v elektrárně v Dukovanech, uvedl v sobotu na twitteru ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO). Dotazníky se budou nyní vyhodnocovat, stát následně udělí souhlas se zahájením tendru.

.
2021-12-07

EIA: Letošní instalace OZE budou celosvětově rekordní na úrovni 290 GW

Podle aktuální predikce Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se letos ve světě instaluje celkem 290 GW nových obnovitelných zdrojů energií (OZE). To by vytvořilo nový historický rekord.

2021-12-03

Fixace ceny energií „s podmínkou“

Energetický regulační úřad (ERÚ) zaznamenal rozšíření praxe, kdy jsou spotřebitelům nabízeny produkty s domněle fixovanou cenou. O domnělou fixaci jde proto, že ji může dodavatel jednostranně měnit, nebo dokonce kdykoliv vypovědět smlouvu jako takovou.

2021-12-03

Veřejný konzultační proces k návrhu vyhlášky o technicko-ekonomických parametrech pro stanovení referenčních výkupních cen a zelených bonusů

a k provedení některých dalších ustanovení zákona o podporovaných zdrojích energie (vyhláška o technicko-ekonomických parametrech).

.
2021-11-30

Německo: Slepě vpřed, ke Stalingradu!

Nová německá vláda v tom má úplně stejně jasno, jako mívaly vlády soudruhů v sovětském bloku. Hlavně stanovit procenta růstu! Jestli je to reálné? Kdo by se o to zajímal? Wir schaffen das!

2021-11-30

Václav Klaus: Ano, budeme chudší

„Evropa zapomíná, že je třeba vyrábět, nejenom spotřebovávat. Evropa se nějakou dobu uživí jako skanzen, turisté sem ještě jistou dobu budou jezdit, ale průmyslovou výrobu to nenahradí,“ varuje Václav Klaus.

2021-11-30

Na Ostravsku se rodí unikátní úložiště elektřiny na bázi gravitace

Nestálá povaha většiny obnovitelných zdrojů energie (tzv. interminentnost) klade zvýšené nároky na akumulaci elektrické energie. Tento problém hodlá skotský startup Gravitricity vyřešit pomocí takzvané gravitační věže, využívající k uskladnění energie gravitaci.

.
2021-11-27

Vodní elektrárny ČEZ letos vyrobily o 11 % elektřiny více

Příznivé klimatické podmínky a vyšší efektivita modernizovaných vodních elektráren ČEZ zvedly za první tři čtvrtletí produkci bezemisní elektřiny z vody. Velké, malé a přečerpávací vodní elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za prvních devět měsíců tohoto roku téměř 1,9 TWh elektřiny, meziročně o 11 % více.

2021-11-25

Evropská komise přehodnocuje svůj postoj

Vlivem hrozby výrazného zvyšování cen energií, které už nyní pociťují lidé v celé Evropě, nastává v postoji k jádru obrat o 180 stupňů. Vzhledem k našim geografickým podmínkám jsou u nás možnosti pro výstavbu obnovitelných zdrojů omezené.

.
2021-11-21

Nekonečný zdroj elektřiny pořád nikde. Jak daleko jsme od fúzních elektráren?

Ovládnout zdroj energie hvězd – jadernou fúzi – se lidstvo snaží dlouhá desetiletí. Proč to trvá tak dlouho a jak blízko jsme cíli dnes?

2021-11-17

Česku hrozí už brzy nedostatek elektřiny

Už po roce 2025 v Česku akutně hrozí nedostatek elektřiny. Za uhlí, které stále pokrývá přes 40 procent české spotřeby a postupně končí, si totiž země nepřipravila včas náhradu. Hrozí Čechům za pár let večery při svíčkách? Problém je mnohem větší, než si většina lidí připouští.

2021-11-17

Požár energetického trhu nezvládá hasit stará ani nová vláda

Odcházející vláda se zoufale snaží zdusit požár na energetickém trhu, zatím ovšem nemá účinný hasičák. Politici z nastupující „pětikoalice“ se kolem ohně teprve sbíhají a dumají, jak na něj. Tohle bude ještě bolet.

.
2021-11-13

Dobrá zpráva pro Česko. Předsedkyně Evropské komise prohlásila, že Evropa potřebuje jaderné zdroje

Jádro a plyn budou zařazeny mezi udržitelné technologie, píše bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Jde o dvě pozitivní zprávy, resp. jeden pozitivní příslib a příležitost, jak se smysluplně poučit ze stávajícího stavu a přijmout řešení vedoucí k větší stabilizaci našeho energetického sektoru.

2021-11-12

Vodáci kritizují postupy v projektování malých vodních elektráren

V současné době je v plánu pět nových malých vodních elektráren (MVE) na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Jak přitom informoval předseda Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS) Petr Ptáček.

2021-11-11

Evropa neví, čím nahradí uhlí. Ceny energií jen tak neklesnou

Evropa se vysokých cen za energie jen tak nezbaví, členské země EU nemají vymyšlené, čím nahradí uhlí. Hospodářským novinám to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

.
2021-11-10

Označte jadernou energii za zelený zdroj, vyzývá Česko a další země EU

Deset zemí Evropské unie v čele s Francií požádalo Evropskou komisi, aby uznala jadernou energii jako nízkouhlíkový zdroj energie. Měla by podle nich být součástí přechodu ke klimatické neutralitě. Připojilo se i Česko.

2021-11-06

Výroba elektřiny podle druhů paliv v období od 27. 10. 2021 do 6. 11. 2021

Následující graf ukazuje současný energetický mix ČR v době nastupujícího chladnějšího počasí před zimním obdobím 2021/2022.

Smutná zpráva

Vážení členové SPVEZ, z. s.,

je mou velmi smutnou povinností, sdělit vám, že v úterý 2. 11. zemřel náhle náš člen a také člen vedení našeho spolku, náš kamarád a kolega elektrárník, pan Miroslav Veselovský starší.
Věnujte mu všichni prosím svou vzpomínku.

Pavel Štípský, předseda SPVEZ, z. s.

.
2021-11-03

Reaktor eVinci jako náhrada diesel generátorů v Kanadě

Mikro modulární reaktor eVinci může poskytnout potřebnou, čistou a cenově přijatelnou energii v odlehlých oblastech Kanady. Tyto závěry vychází ze studie proveditelnosti připravené společnostmi Bruce Power a Westinghouse. Reaktorový systém eVinci je označován také jako malá baterie.

2021-10-30

Quo vadis, česká elektroenergetiko?

ČEZ by, jak se zdá, nejraději nestavěl nic. Firma by přitom měla být první, kdo by měl křičet, že jeden nový blok v Dukovanech nestačí. Česká republika si dala závazek odstavit do roku 2035 uhelné elektrárny o celkovém výkonu zhruba 8 000 MW!

2021-10-30

Po schválení Nord Stream 2, Rusko zvýší dodávky plynu do Evropy

Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit dodávky plynu do Evropy, a to zhruba o deset procent. Podle listu Financial Times to řekl ruský prezident Vladimir Putin.

.
2021-10-26

Ministr Havlíček na mimořádné Radě pro energetiku v Lucemburku vyzval k přezkumu systému EU ETS a rychlému předložení návrhu k taxonomii

Rychle rostoucí ceny energií v celé Evropské unii (EU). Téma mimořádné Rady pro energetiku, která se dnes (26. 10. 2021) uskutečnila v Lucemburku.

2021-10-23

Jak se počítají ceny dodavatelů poslední instance

Dodavatelé poslední instance (DPI) se při stanovení ceny musejí řídit pevnými pravidly. Cena DPI je totiž regulovaná metodou věcného usměrňování, což znamená, že do ní může dodavatel zahrnout jen oprávněné náklady a přiměřený zisk, který pokrývá jeho obchodní riziko.

2021-10-23

Zima se blíží a plyn je drahý, americké elektrárny se proto vrací k uhlí

Objem spalovaného uhlí v USA vzroste za letošek meziročně o 22 procent, odhaduje tamní Úřad pro energetické informace. Dochází tak ke zvrácení šest let trvajícího trendu, kdy se energetické společnosti snažily uhlí zbavovat. Nyní jsou v úzkých kvůli skokovému růstu cen zemního plynu, který sužuje i Evropu.

2021-10-22

Vláda schválila změnu zákona o podporovaných zdrojích energie

Vláda 20. 10. 2021 schválila změnu zákona o podporovaných zdrojích energie. Jejím cílem je umožnit, aby mohla být domácnostem kompenzována část regulované ceny elektřiny. Kabinet tak chce zmírnit dopad rostoucích cen energií na obyvatele.

.
2021-10-21

Návrh přečerpávací elektrárny pod Blaníkem?

Blaničtí rytíři by se mohli probudit, až naše země bude vystavena blackoutu vlivem nedostatku regulačního výkonu pro řízení energetické soustavy. Proto by mohl být zajímavý projekt nové přečerpávací a akumulační elektrárny pod Blaníkem.

2021-10-18

Jak přepravovat zelený vodík

Palivem budoucnosti se může podle odborníků stát vodík vyrobený elektrolýzou z vody. Širšímu využití zatím brání omezené možnosti jeho přepravy na větší vzdálenosti. Na řešení již nyní pracují přední dopravci.

2021-10-15

Prezident Hospodářské komory Vl. Dlouhý: Nikdo se nemusí obávat odpojení dodávek elektřiny a plynu, ekonomické dopady na firmy a sociální dopady na domácnosti ale budou tvrdé

Hospodářská komora navrhuje zřízení krizového štábu, který ochrání firmy před drahou elektřinou a plynem. Příčinami pádu Bohemia Energy je neprozřetelná obchodní politika a také nedostatečné zajištění proti cenovým výkyvům jak u plynu, tak i elektřiny.

.
2021-10-14

Česko a Francie chystají spojenectví členských států EU v jaderné energetice

Česká republika a Francie chystají spojenectví členských států Evropské unie v jaderné energetice. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová. Ve společném prohlášení se podle ní mimo jiné píše, že „má-li Evropa v klimatickém boji zvítězit, potřebuje jadernou energii. Pro všechny představuje zásadní a spolehlivý zdroj pro zajištění nízkouhlíkové budoucnosti.“

2021-10-11

10 GW: Díky obří solární farmě a nejdelšímu podmořskému kabelu bude z Maroka do Velké Británie proudit čistá energie

Britská společnost Xlinks plánuje v marocké poušti vybudovat komplex solárních a větrných elektráren, včetně akumulace v obřích bateriových úložiších. Cílem projektu je vyrábět 10,5 GW zelené elektřiny, která bude do Velké Británie přiváděna pomocí nejdelšího podmořského kabelu o délce až 3 800 km.

2021-10-06

Experti na semináři v Senátu Parlamentu ČR varovali před chaotickým ukončováním stabilních karbonových zdrojů nenahrazených včas jadernými

Senát Parlamentu České republiky uspořádal 30. září 2021 ve svém zasedacím sále odborný seminář na téma, zda nový klimatický program Evropské unie Fit for 55 je příležitostí či hrozbou. Po úvodním vystoupení předsedy Senátu Miloš Vystrčila se vedení semináře ujal senátor Zdeněk Nytra.
.
◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2021-10-04

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXX. 2/2021 Říjen

OBSAH: Úvodník | Tabulka CR výkupní ceny a ZB 2022 | Zpráva o činnosti od poslední valné hromady | Zpráva Dozorčí rady o činnosti a výsledcích hospodaření SPVEZ | Rozpočet SPVEZ, z.s. na rok 2021 | Usnesení valné hromady SPVEZ, z.s.

2021-10-04

Elektřina bude ještě dražší. Norům dochází voda v „baterii Evropy“

Evropské státy čelí energetické krizi, která se nevyhnula ani Skandinávii. Ceny energií vyskočily v září meziročně na pětinásobek. Největším problémem jsou nenaplněné kapacity vodních nádrží, které poznamenají i export.

2021-10-03

Šéf ČEPS: O energii bude finanční boj

Ceny elektřiny i plynu letí do závratných výšin a státy jako Španělsko, Irsko nebo Velká Británie už reálně řeší hrozbu energetické chudoby nebo blackoutů. A bude zřejmě ještě hůř. „O energii bude finanční boj. A přebytky, o kterých si myslíme, že budou, prostě být nemusí,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy předseda představenstva státní společnosti ČEPS Martin Durčák.

.
2021-09-30

Energetický regulační VĚSTNÍK

ENERGETICKÝ REGULAČNÍ ÚŘAD
ROČNÍK 21, V JIHLAVĚ 29. 9. 2021 ČÁSTKA 8/2021

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenové rozhodnutí č. 6/2021, kterým stanoví podporu pro podporované zdroje energie pro příští rok.

POZVÁNKA pro členy Svazu:
na Valnou hromadu SPVEZ, z. s.

Jménem vedení SPVEZ, z. s., svolávám zasedání Valné hromady SPVEZ, z. s.:

Datum konání: pátek 1. 10. 2021
Místo konání: Hotel Strážnice
Předměstí 3
696 62 Strážnice
GPS: 48°53.97858'N, 17°18.84693'E
Zahájení: 19:30 hodin

 Za vedení SPVEZ, z. s., Pavel Štípský, předseda

Změna adresy sídla Svazu

Od 1. 10. 2021 najdete SPVEZ na nové adrese
Na Pankráci 1618/30, 140 00 Praha 4 - Nusle
Telefonní a ostatní kontakty zůstávají nezměněné!
.
2021-09-26

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí pro teplárenství

Stanovení přiměřeného zisku, přesnější podmínky kalkulace cen či jasné vymezení nákladů uplatnitelných v ceně tepelné energie. Tyto a další změny přináší nové cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), kterým se tuzemské teplárenství bude řídit od ledna příštího roku.

2021-09-26

Cyrani (ČEZ): Letos jsme již prodali přes 1 200 střešních elektráren. Větší boom brzdí nedostatek instalatérů

Společnost ČEZ patří na českém fotovoltaickém trhu k předním hráčům v oblasti instalací domácích elektráren. V roce 2021 společnost láme rekordy v instalacích nových zdrojů pro domácnosti. Do roku 2030 hodlá ČEZ také expandovat v segmentu velkých fotovoltaických elektráren (FVE), kde má ambiciózní cíl 6 000 MW.

2021-09-23

ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory

Energetická společnost ČEZ pracuje kromě přípravy dukovanského jaderného bloku také na tom, aby kolem roku 2040 začala stavět malé modulární reaktory (SMR). Na dnešní konferenci o nových jaderných zdrojích v Praze to řekl člen představenstva firmy Tomáš Pleskač.

.
2021-09-23

Provozovatelé plynárenských soustav plánují vodíkový koridor střední Evropou

Provozovatelé plynárenských soustav Česka, Slovenska, Ukrajiny a Německa chtějí společně vybudovat vodíkový koridor z Ukrajiny napříč střední Evropou. Myšlenka je společnou iniciativou slovenské společnosti Eustream, české společnosti Net4Gas, německé společnosti OGE a provozovatele ukrajinské plynárenské přenosové soustavy (Gas TSO of Ukraine).

2021-09-21

Dokončení jaderného fúzního reaktoru ITER v jižní Francii se stále odkládá

„Termín do roku 2025 nemůžeme dodržet,“ řekl generální ředitel společnosti ITER Bernard Bigot na společné tiskové konferenci s komisařkou EU pro energetiku Kadri Simsonovou. Reaktor je zatím dokončen jen z poloviny. V roce 2025 není technicky možné vyrábět plazmu potřebnou pro jadernou fúzi, jak se původně plánovalo.

2021-09-20

Energetická skupina Uniper zkoumá možnosti opětovného spuštění přečerpávací elektrárny Happurg v Bavorsku

Předchozí společnost E.ON vyřadila přečerpávací elektrárnu o výkonu 160 MW ze sítě v roce 2011 z bezpečnostních důvodů. V té době došlo k poškození dna horní nádrže. Od té doby byly provedeny „intenzivní podzemní průzkumy a geotechnická posouzení a byly prozkoumány různé přístupy k sanaci“, uvádí se v prohlášení. Na tomto základě společnost Uniper nedávno vypracovala ve studii proveditelnosti koncepci modernizace horní nádrže a strojní technologie. Společnost Uniper chce nyní získat nabídky od specializovaných dodavatelů služeb, aby odhadla investiční a časovou náročnost.

.
2021-09-19

Švýcaři postavili unikátní projekt vertikální solární elektrárny na přehradě v Alpách

Za pomocí vrtulníku dokončil švýcarský developer Axpo nejvýše položenou solární elektrárnu v Evropě. Průkopnický projekt leží ve výšce 2 500 metrů nad mořem s tím, že je umístěn na hrázi nejvýše položené přehrady v Evropě.

2021-09-18

Společnost EGEM s.r.o. vybudovala největší bateriové uložiště elektrické energie v Evropě

EGEM úspěsně dokončil a předal do trvalého provozu moderní bateriové uložiště energie na území spolkové země Braniborsko v Německu. Vybudoval ho v areálu elektrárny Schwarze Pumpe v Dolní Lužici.

2021-09-18

K čemu máme solární elektrárny?

Výroba elektřiny fotovoltaickými panely je u nás již dlouho adorována jako záchrana bezemisní energetiky. V podstatě je jasné, že v dohledné době asi 10 až 15 let není vyhnutí a solární elektrárny budou páteří naší energetiky.

.
2021-09-17

Energetická chudoba hrozí více než třem milionům Čechů. Doba levného cestování brzy skončí, varuje velvyslanec ČR pro energetiku Bartuška

V Evropě se objevuje hrozba plošných blackoutů, podle odborníků hrozí i v Česku. Navíc nás čeká citelné zdražení energií. A co víc? Odborníci hlásí konec levného cestování. V pořadu Naše Česko odpovídali experti Václav Bartuška a Petr Kusý ve čtvrtek na TN LIVE.

2021-09-13

Povolenky jsou jako bitcoin. Klíčový nástroj na snižování emisí selhal

Emisní povolenky se vymkly kontrole. Na trhu jich je přebytek, přesto cena stoupá. Investoři tonou v nejistotě, zato spotřebitelé jednu jistotu mají – energie jim citelně podraží. Česká energetika se chystá k hromadnému přechodu na zemní plyn. Snižování emisí ve výrobě tepla a elektřiny u nás nemůže stát pouze na obnovitelných zdrojích a neobejde se bez jádra.

2021-09-13

Teplárenství na cestě k dekarbonizaci

V Česku stále přes 300 tisíc domácností využívá uhlí pro lokální vytápění. Čtyři z deseti českých domácností jsou pak vytápěny ze systému zásobování teplem, přičemž 60 % tepla je vyrobeno na bázi uhlí. Studie připravená týmem Fakulty elektrotechnické ČVUT v rámci projektu Climate Investment Capacity ukazuje cestu postupného přechodu k ekologickým řešením, včetně dočasného využití zemního plynu.

.
2021-09-07

Obliba zeleného vodíku získaného z mořských vln roste

Díky nasazení nových technologií a jejich kombinací si „zelený“ vodík z větrné energie generované na moři v průmyslovém měřítku získává širokou oblibu. V nadcházejících desetiletích bude vodík na globálních trzích s energií hrát hlavní roli a nahradí velkou část poptávky po ropě.

2021-09-05

Růst cen energií je nevyhnutelný, firmy musí investovat do technologií

Růst cen energií v Česku je nevyhnutelný. Domácnostem může dočasně pomoci fixace cen, firmy by měly včas investovat do nových technologií. V tiskové zprávě to uvedla nezávislá poradenská společnost EGÚ Brno.

2021-09-01

V Indonésii vyroste největší solární elektrárna na vodě. Překoná i Čínu

U indonéského ostrova Batam vyroste největší plovoucí solární elektrárna na světě. Bude stát dvě miliardy dolarů a pokryje potřeby na energii celého ostrova a části Singapuru, který je vzdálený asi 50 kilometrů.

.
2021-08-28

Obnovitelné zdroje potřebují jadernou energii, aby byly efektivní

Sluneční a větrná energie mají dnes v globálním měřítku stejný podíl na výrobě nízkouhlíkové elektřiny jako tomu bylo před dvaceti lety. Přes veškerou podporu, které se jim dostává a přes nárůst instalací. Podle Johna Gormana, ředitele Canadian Nuclear Association (CNA), je to důkazem toho, že obnovitelné zdroje energie musejí spolupracovat s jadernou energií, aby bylo vůbec někdy možné dosáhnout v globálním měřítku nulových emisí.

2021-08-28

Miliardář Křetínský postaví 1 000 MW zelených elektráren a investuje do vodíkových technologií

Do roku 2030 přestane energetický holding EPH, který vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, používat uhlí jako palivo pro výrobu elektřiny a tepla, a to ve všech zemích, kde společnost působí.

2021-08-28

Návrh cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie pro rok 2022

V souladu s ustanovením § 17e zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, zveřejňuje Energetický regulační úřad návrh cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie pro rok 2022.

.
2021-08-25

Evropě hrozí závislost na dovozu vodíku

Zelený vodík je důležitý pro přechod EU k uhlíkové neutralitě. Jenže v členských státech nejsou a zřejmě ani v dohledné době nebudou dostatečné výrobní kapacity. Jenže bez nich vodík nenahradí například koks při výrobě oceli. Tenhle problém provází bruselské plány na EU bez produkce oxidu uhličitého od začátku.

2021-08-25

Dvě sestry: jedna na Moravě, druhá za polárním kruhem

Reaktory VVER-440, které vyrábí elektřinu v Dukovanech, bychom našli i za polárním kruhem v Kolské jaderné elektrárně. Obě elektrárny toho mají hodně společného nejen z technického hlediska, ale i z pohledu budoucnosti.

2021-08-25

ČEZ zvýšil výrobu ve vodních elektrárnách o 68 %

Díky produkci vodních zdrojů se nemuselo spálit 528 tisíc tun uhlí a vypustit tak do ovzduší 495 tisíc tun CO2. Právě takové dopady by si vyžádala výroba stejného množství energie v klasických elektrárnách. Pokračují i modernizace a zvyšování účinnosti vodních elektráren, které pomáhají šetřit vodu. V příštích letech ČEZ připravuje solární parky o výkonu tisíců MW.

.
2021-08-21

Nejdůležitější budova Temelína prošla bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném druhém bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

2021-08-18

Zelenání největšího zdroje tepla v ČR začíná. ČEZ zavírá Elektrárnu Mělník III, uhlí v teplárnách nahradí plyn, biomasa a moderní technologie

Největší zdroj dálkového tepla v ČR odchází od uhlí. Do roku 2030 bude lokalita Mělník, která zásobuje Prahu, Mělník a Neratovice, vyrábět jen z nízkoemisních zdrojů a významně tak pomůže Skupině ČEZ i Praze a dalším městům dosáhnout ekologických závazků.

2021-08-16

Lomy a rypadla nahradí solární panely. Sokolovská uhelná bude bez uhlí

Sokolovská uhelná, nejmenší ze čtyř českých těžařů uhlí, se chystá na konec fosilní energetiky. Založila novou společnost SUAS Group, která zastřeší nové „čisté“ aktivity. „Energetika prochází obrovskými změnami a my chceme být mezi těmi, kteří budou určovat nové trendy,“ prohlašuje spoluzakladatel a 42,6% akcionář Sokolovské Jaroslav Rokos.

.
2021-08-14

Česko jako bateriová velmoc: Havlíček představil plán na stavbu gigafactory

Česko jako velmoc baterií do elektroaut? Vláda chce připravit miliardy pro novou továrnu na lithiové baterie, ještě než skončí. Zaměstná až 5 000 lidí. Výroben by mohlo být víc, uvedl ministr Havlíček. Využily by lithium z Cínovce.

2021-08-14

100 MW: Nedaleko českých hranic vzniká obří úložiště energie

Nové obří bateriové úložiště energie o výkonu 100 MW se rodí nedaleko českých hranic v německém Wunsiedelu. Záměrem projektu je akumulace energie z místních obnovitelných zdrojů a snížení emisí CO2.

2021-08-08

Výroba elektřiny v letních dnech v roce 2021

Pro zajímavost stojí za to podívat se na výrobu elektřiny podle druhů paliv v létě a to jak 7. 8. 2021 tak i v týdnu od 28. 7. do 7. 8. 2021. Výsledek pro OZE je zatím jen marginální. Pouze v 7. 8. 2021 ve 14,00 h OZE dosáhly max. 25 % z celkové okamžité výroby elektřiny. Ještě výmluvnější je pak i týden od 28. 7. 2021 do 7. 8. 2021.

.
2021-08-05

Rakousko a Německo jsou laboratoře ekoprůšvihu

Německy mluvící země provádějí již řadu let v celostátním měřítku ekologistický experiment. Snaží se v praxi ověřit, zda je možné moderní zemi zásobovat elektřinou jen z obnovitelných zdrojů. Jaké jsou jejich výsledky? Jde to, nebo to nejde? Řeč je o bezemisní, uhlíkově neutrální, nebo také zelené či udržitelné energetice.

2021-08-01

25 let Dlouhých strání

Pohled na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně v Jeseníkách z ptačí perspektivy. Za 25 let provozu vyrobila největší česká přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách spolu s doplňkovou malou vodní elektrárnou v hrázi její dolní nádrže přes 10 milionů megawatthodin elektrické energie.

2021-07-31

Případová studie bezemisního dálkového vytápění Prahy

V současné době odklonu od spalování uhlí a celkově od fosilních paliv se nejen Česká republika snaží implementovat do svého portfolia takové zdroje energie, které budou šetrné k životnímu prostředí, bezpečné pro obyvatelstvo, budou finančně smysluplné, a hlavně budou dostatečně výkonné a stálé co se týče jejich výkonu a dodávek energie.

.
2021-07-26

Evropská komise schválila český národní plán obnovy

Podle předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyen dostal český plán obnovy zelenou. Díky němu bude česká ekonomika ekologičtější a digitálnější. Právě Národní plán obnovy (NPO) ČR byl klíčovým bodem dnešního nabitého programu předsedkyně EK Ursuly von der Leyen v České republice a to nejen pro MPO. Počítá s financemi v celkové výši cca 191 mld. Kč bez DPH, z toho má být cca 180 mld. Kč z evropských zdrojů.

2021-07-22

Funkce přehradních nádrží v povodí Lužické Nisy při povodňové epizodě
17. - 18. 7. 2021

Jizerskohorské přehrady jsou ikonické a jsou častým cílem turistů v této oblasti. Spíše než na jejich estetickou a krajinotvornou hodnotu se v tomto krátkém shrnutí zastavíme nad jejich funkcí při povodních.

2021-07-22

V roce 2028 bude v Jakutsku postavena malá jaderná elektrárna

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom plánuje postavit jadernou elektrárnu malého výkonu s modulárním reaktorem RITM-200 poblíž obce Usť-Kujga v Jakutsku (jedna z republik Ruské federace). Projekt výstavby malé jaderné elektrárny navazuje na dohodu uzavřenou mezi Rosatomem a Jakutskem v roce 2019.

.
2021-07-17

Brusel představil revoluční zelený balíček. Ten zásadně promění život každého ze stovek milionů obyvatel EU

Evropská unie dnes (14. 7. 2021) přelomově vykročí k tomu, aby se stala globální laboratoří opravdu hluboké a plošné dekarbonizace. Evropská komise představí masivní soubor návrhů nových opatření, jejichž klíčovým smyslem je učinit evropskou ekonomiku klimaticky mnohem šetrnější, ovšem která současně zásadně promění život každého ze stovek milionů obyvatel EU.

2021-07-16

V Německu zavřeli pouze 6 let starou uhelnou elektrárnu Moorburg

Zelený úděl Evropské unie je poměrně kontroverzním záměrem dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Výsledkem je i takový krok, že se zavře jedna z nejmodernějších uhelných elektráren v Německu, která má jen 6 let.

2021-07-14

NĚMECKO: Norsko baterií Evropy? Těžko

Koncem letošního května byl kancléřkou Merkelovou a norskou premiérkou Solbergovou slavnostně, ale bez větších mediálních vln zprovozněn první elektrický kabel propojující norský a německý trh. Nese název NordLink a neformální pojmenování „zelený kabel“, protože do Norska přenáší nadbytečnou elektřinu z německých větrných a fotovoltaických elektráren a do Německa v něm putuje ekologická elektřina, vyrobená v norských vodních elektrárnách.

2021-07-10

Opravy vodní elektrárny Orlík jsou u konce, do služby se vrátí poslední ze čtyř bloků

První, třetí a čtvrtý blok Orlíku hlásí návrat do služby, „dvojka“ počítá poslední hodiny do konce oprav. Největší elektrárna na Vltavě, kterou energetičtí dispečeři využívají hlavně v časech odběrových špiček, má za sebou pravidelné několikatýdenní revize po hlavní části sezóny. Ta přinesla podzimní i jarní příznivé podmínky pro výrobu bezemisní elektřiny z vody.

.
2021-07-07

Statistické údaje za rok 2020

Pravidelně zveřejňujeme statistiku OZE za uplynulý rok. Údaje jsou čerpány z roční zprávy o provozu ES ČR zpracované ERÚ. Výsledky za rok 2020 byly zveřejněny až nyní.

Výroba elektřiny brutto z obnovitelných zdrojů vzrostla meziročněo 265 GWh (+2,6 %) a její podíl na celkové výrobě se tak zvýšil na 13 %. Znovu tak překročila hranici 10 TWh. To představuje 14,42 % z tuzemské brutto spotřeby elektřiny v roce 2020.


2021-07-05

Shell spouští největší továrnu na vodík pomocí PEM elektrolýzy v Evropě

Společnost Shell si je vědoma toho, že závislost na produktech z fosilních paliv by v budoucnu mohla být problematická, proto rozšiřuje své působení i na elektřinu a vodík. V Evropě vybudovala největší továrnu na vodík pomocí PEM elektrolýzy.

2021-07-03

Roční zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR za rok 2020

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil roční zprávu o provozu ES ČR za rok 2020. Z roční zprávy vyjímáme úvodní celkový komentář. Výroba elektřiny brutto poklesla o 6,4 % proti roku 2019 a to na nejnižší úroveň za posledních 18 let. ERÚ v této zprávě uvádí všechna dostupná provozně technická data, která představují fyzické toky elektřiny.

.
2021-07-01

IEA: Růst kapacity vodních elektráren do roku 2030 zpomalí na 17 procent

Zvláštní zpráva IEA ukazuje, že opomíjený obor nízkouhlíkové elektřiny potřebuje rozsáhlou politickou a investiční podporu, aby splňoval cíle čisté nulové produkce emisí a podpořil rychlejší rozvoj solární a větrné energetiky.

2021-06-28

Otevření malé vodní elektrárny v japonské prefektuře Tojama

Malá vodní elektrárna s českou technologií byla v japonské prefektuře Tojama slavnostně spuštěna dne 22. června 2021 za přítomnosti zástupce Velvyslanectví ČR v Tokiu obchodního diplomata pana Ondřeje Svobody. Jedná se v Japonsku již o 24. malou vodní elektrárnu s českou turbínou od firem CINK a MAVEL spolupracujících s lokálním zástupcem firmou Japan Small Hydropower.

2021-06-28

Druhá největší vodní elektrárna v Číně začala vyrábět elektřinu

Vodní elektrárna Paj-che-tchan na řece Jang-c’-ťiang v Číně začala dnes vyrábět elektřinu. Informovala o tom čínská státní televize CCTV. První dvě turbíny, každá o výkonu jeden gigawatt (GW), zahájí ostrý provoz po třídenní zkoušce. Projekt, který bude po elektrárně Tři soutěsky z hlediska instalovaného výkonu druhý největší v Číně, má být dokončen příští rok v červenci. Prezident Si Ťin-pching vyzdvihl technologickou vyspělost elektrárny, která bude mít celkem 16 turbín.

.
2021-06-26

ČEPS odklízí spadlé vodiče vedení na D2 u Břeclavi, přenos elektřiny ovlivněn není

+ Doplněno +

Extrémní meteorologické podmínky dnes v nočních hodinách způsobily zhroucení osmi stožárů přeshraničního vedení V497 ve směru na Slovensko. Na dálnici D2 u Břeclavi leží na zemi spadlé vodiče vedení, dálnice byla proto oboustranně uzavřena.

2021-06-25

Bouřky a silný vítr způsobily poruchu vedení velmi vysokého napětí na jihu Čech

Provoz přenosové soustavy ani bezpečnost Jaderné elektrárny Temelín ohroženy nebyly. Silné bouřky a vítr na jihu Čech vedly k pádu tří stožárů linky vedení velmi vysokého napětí V052 mezi Jadernou elektrárnou Temelín a elektrickou stanicí Kočín.

2021-06-23

ČEZ bude stavět jádro i OZE

Energetická skupina ČEZ se v následujících letech zaměří na budování obnovitelných zdrojů energie a bude pokračovat v útlumu uhlí. Součástí portfolia zdrojů zůstanou jaderné elektrárny, v plánu je i nadále stavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Firma plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6 000 MW, převážně fotovoltaických elektráren.

.
2021-06-22

Větrná elektrárna vyšší než Eiffelova věž

Norská společnost Wind Catching Systems (WCS) velkolepě debutovala s kolosální soustavou plovoucích větrných turbín, která podle ní dokáže ročně vyrobit pětkrát více energie než největší jednotlivé turbíny na světě - a zároveň snížit náklady natolik, aby byly okamžitě konkurenceschopné s cenami v síti.

2021-06-17

Británii a Norsko spojí pod mořem nejdelší kabel. Pomůže i ke snížení emisí

Během tohoto týdne začne testování nejdelšího podmořského elektrického kabelu spojujícího Norsko a Velkou Británii. North Sea Link – společný projekt britské elektrárenské společnosti National Grid a norského provozovatelem rozvodné sítě Statnett – má vést ke stabilizaci rozvodných sítí obou zemí a také snižovat emise vypouštěné při výrobě elektřiny.

2021-06-17

ČEPS zmodernizovala vedení V401

Provozovatel elektroenergetické přenosové soustavy ČR podle plánu uvedl do provozu zmodernizované 400 kV vedení V401 spojující rozvodny Týnec ve Středočeském kraji a Krasíkov v Pardubickém kraji. Došlo tak k posílení spolehlivosti dodávek elektřiny v obou regionech.

.
2021-06-15

Současný vývoj cen silové elektrické energie na energetické burze Praha

Ceny elektřiny (silové) se držely dokonce roku 2020 kolem 50 €/MWh, zlom nastal v lednu 2021 a celé první čtvrtletí ceny prudce rostou až do současnosti, kdy ke konci června dosáhly úrovně až 68,26 €/MWh. To se nakonec projeví i v cenách elektřiny pro spotřebitele.

2021-06-13

ÚJV Řež představila HeFASTo — druhý malý reaktor české provenience a první svého druhu v Evropě

ÚJV Řež, a. s . začala pracovat na vývoji rychlého, plynem chlazeného reaktoru o výkonu 200 MWt. Projekt HeFASTo spadá do kategorie pokročilých modulárních reaktorů IV. generace. Vysokoteplotní reaktor chlazený heliem, který si v palivu bude štěpný materiál sám generovat, je prvním konceptem svého druhu v Evropě.

2021-06-11

Slapská elektrárna vstupuje do poslední fáze modernizace.
Po 65 letech bude jako nová

V plném běhu je modernizace posledního „starého“ bloku druhé největší elektrárny Vltavské kaskády. Soustrojí TG2 bude po dokončení prací o cca 4 % efektivnější a při výrobě stejného množství bezemisní elektřiny ušetří 80 milionů litrů vody ročně. ČEZ během 15 let komplexně obnovil 38 soustrojí 22 elektráren po celé ČR.

.
2021-06-10

První turbína pro větrnou farmu Hornsea Two na moři byla nainstalována

Společnost Ørsted, která se zabývá obnovitelnými zdroji energie, dnes oslavila významný stavební milník - na místě byla nainstalována první turbína pro větrnou farmu Hornsea Two na moři.

2021-06-06

Vláda zcela ignoruje energetická fakta

Jestli v Česku skončí uhlí v roce 2033, staneme se v lepším případě energetickou kolonií. V tom horším budeme mít problémy s tím, čím topit a čím svítit.

2021-06-06

Dvě vyřazené uhelné elektrárny budou i nadále stabilizovat německou soustavu

Německo má za sebou již dvě kola aukcí, jejichž cílem je poskytnout provozovatelům uhelných elektráren finanční motivaci k ukončení jejich provozu před koncem jejich životnosti. Vyřazené staré uhelné bloky však mohou po jistých úpravách i nadále sloužit, a to jako prvky pro stabilizaci provozu tamní soustavy.

.
2021-06-05

Polemika:
Měl by zákon o POZE spadnout pod stůl?

Návrh zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) prošel v úterý večer druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Hospodářský výbor bude návrh projednávat 10. června. Některým zájmovým skupinám tak svitla naděje, že by zákon mohl být schválen do říjnových voleb.

2021-06-05

Do řízení elektrizační soustavy se zapojili noví agregátoři

Společnost ČEPS uzavřela smlouvu o poskytování služeb výkonové rovnováhy se dvěma novými integrovanými agregátory, společnostmi innogy Energo a Nano Energies. Současně došlo k rozšíření objemu nabízených služeb u jednoho ze stávajících agregátorů, společnosti E.ON.

2021-06-02

Zpráva o dosažené úrovni nepřetržitosti přenosu nebo distribuce elektřiny za rok 2020

Na základě ustanovení § 23 odst. 6 vyhlášky č. 540/2005 Sb., o kvalitě dodávek elektřiny a souvisejících služeb v elektroenergetice, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen vyhláška o kvalitě), předkládá Energetický regulační úřad zprávu o dosažené úrovni nepřetržitosti přenosu nebo distribuce elektřiny za rok 2020.

.
◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2021-06-01

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXX. 1/2021 Červen

OBSAH: Úvodník | Odkazy | Zápis ze zasedání vedení 2021_01 | Tisková zpráva „MVE 2020“ | Připomínky k návrhu TEP | Dopis zákonodárcům | Článek „Elektřina zdražuje“ | Článek „Hrozí další teplo“ | Článek „Novelu POZE stále brzdí spory“ | Světová zpráva o stavu MVE 2019/ČR | Agenda EREF | EREF - jednání sektoru MVE | Článek MVE | Článek rybí přechody | Inzerce

2021-05-29

Energetický mix v Německu 2020 a výroba elektřiny

Podíl energetických zdrojů na čisté výrobě elektřiny, 50,5 % obnovitelných energií ve skladbě elektřiny. Rok 2020 byl rokem obnovitelných energií. Podíl větrné energie, fotovoltaiky, vody a biomasy v německé skladbě elektřiny poprvé překročil hranici 50 %.

2021-05-24

Plynová kogenerace by měla být při náhradě uhelných elektráren první volbou

Teplárenství je na prahu zásadní transformace. Prioritou musí být využívání OZE, ale bez plynu jako špičkového zdroje tepla si ještě dlouho nevystačí. Při plném využití potenciálu, který se v teplárenství nabízí by mohlo být instalováno až 4 GW plynových kogenerací, se všemi dalšími přínosy, které decentralizovaná účinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla přináší.

.
2021-05-21

Modernizační fond přináší revoluci v OZE

„Veleúspěšný program Nová zelená úsporám bude dále pokračovat. Jeho podmínky zveřejníme v průběhu června. Příjem žádostí bychom chtěli spustit během září,“ oznámil nedávno ministr životního prostředí Richard Brabec. Na přelomu května a června by také resort měl oznámit podmínky pro čerpání dotací z první ostré výzvy na nové FVE z Modernizačního fondu.

2021-05-21

Rekonstrukce koruny hráze přehrady Pastviny

Hradec Králové, 19. 5. 2021 –Povodí Labe zahájilo na přehradě Pastviny na Divoké Orlici rekonstrukci koruny hráze. Po dobu rekonstrukce bude hráz vodního díla zcela uzavřena. Přehrada Pastviny byla vybudována v letech 1933 –1938.

2021-05-18

Konec uhlí štěpí vládu na dvě poloviny

Přestože Uhelná komise loni doporučila, aby spalování uhlí skončilo v roce 2038, polovina ministrů teď podporuje rok 2033. Vicepremiér Havlíček si myslí, že by se s termínem už hýbat nemělo, kolega Brabec chce rychlejší tempo.

.
2021-05-16

ČEZ ESCO postavilo unikátní baterii pro Porsche, za 4 minuty zvládne dodat elektromobilu energii na 100 km

Dva typizované Turbo nabíjecí stojany a jeden wallbox vyrostly na parkovišti dealerství značky Porsche na pražském Proseku. Aby stanice mohly v každou chvíli řidičům elektroaut značky Porsche garantovat dobíjení na svůj plný výkon a model Porsche Taycan za 4 minuty doplnil energii na 100 kilometrů jízdy, sekunduje jim speciální baterie Porsche Turbo Charger DC Box o výkonu 320 kW.

2021-05-12

Obnova vodního díla Ivanské jezero

Povodí Labe připravuje celkovou obnovu Ivanského jezera na Javornickém potoce. Jedná se o vodní dílo vybudované na začátku 20. století za účelem protipovodňové ochrany Rychnova nad Kněžnou.

2021-05-11

Povodí Moravy informovalo zástupce Zlínského kraje o přípravách VD Vlachovice

Povodí Moravy, s. p. informoval Radu Zlínského kraje o průběhu příprav vodohospodářských projektů, připravovaných a realizovaných ve Zlínském kraji. Předmětem jednání byla protipovodňová ochrana a revitalizace vodních toků. Hlavním bodem prezentace byl aktuální stav přípravy vodárenské nádrže Vlachovice a vodního díla Skalička. Jednání se uskutečnilo v pondělí 26. 4. ve Zlíně.

.
2021-05-06

Jaderné elektrárny v New Jersey získaly prodloužení podpory za bezemisní výrobu elektřiny

Rada pro veřejné služby v New Jersey (BPU) se jednohlasně shodla na prodloužení podpory jaderných elektráren Hope Creek a Salem. Obě elektrárny tak mohou další tři roky čerpat certifikáty za bezemisní výrobu elektřinu.

2021-05-04

Cena emisních povolenek v Evropské unii v úterý pokořila další historický rekord

Je to katastrofa, zní z českých tepláren. Jen od začátku letošního roku zdražily emisní povolenky o padesát procent. V pondělí se „odpustek“ za tunu vypuštěného CO2 prodával za 50,05 eura. Drahá povolenka zřejmě urychlí český odchod od uhlí, o jehož termínu má rozhodnout v dohledné době vláda.

2021-05-03

Plovoucí přílivová turbína O2 od Orbitalu je nejvýkonnější na světě

Nová turbína O2 společnosti Orbital Marine Power vytěží z energie přílivu 2 MW. Její výstavba probíhá na souši a pak se spustí na moře jako loď. Instalace na místě určení, tedy spíše zakotvení a připojení do sítě je pak oproti jiným přílivovým elektrárnám velmi jednoduché a laciné.

.
2021-04-30

Spotřeba elektřiny v Česku v prvním kvartále meziročně stoupla

Spotřeba elektřiny v Česku roste i přes pokračující pandemii koronaviru. Za první letošní čtvrtletí se meziročně zvýšila o 4 procenta. Rostla ve všech třech prvních měsících letošního roku, nejvíce v březnu, a to o více než 7 procent. Loňský březen byl prvním měsícem, který ovlivnila celostátní pandemická opatření.

2021-04-27

ENERGO-PRO kompletně dokončilo elektrárnu Alpaslan 2 v Turecku

Česká energetická skupina Energo-Pro úspěšně dokončila výstavbu vodní elektrárny Alpaslan 2 v Turecku. V provozu jsou tak nyní všechny 4 Francisovy turbíny a instalovaných je 280 MW. Alpaslan 2 se tak stal největší vodní elektrárnou v portfoliu skupiny Energo-Pro a zároveň jde o největší českou investici do vodní energetiky od roku 1989.

2021-04-26

Násobné zvyšování sankcí v novele vodního zákona přírodu nezachrání

Ačkoli je tuzemská legislativa zahlcena množstvím často zcela zbytečných a hlavně zbytečně podrobných zákonů, vymýšlí naši zákonodárci stále nové novelizace, jejichž důvodem je velmi často nějaký problém z praxe, který (údajně) není možné na základě znění v té době platné legislativy řešit.

.
2021-04-20

Nabito do 6 minut: Proč VARTA slibuje revoluci v bateriích nejen pro elektromobilitu?

Přední výrobce baterií, německá společnost VARTA, minulý týden oznámila dokončení vývoje nového Li-Ion bateriového článku typu 21700. Tato novinka se začne na konci roku 2021 komerčně vyrábět v Německu pod značkou V4Drive. Hlavní předností nové technologie bateriového článku je schopnost dobití v řádu cca 6 minut.

2021-04-20

Evropa na hraně blackoutu?

V pátek 8. ledna 2021 došlo v propojené evropské přenosové síti k mimořádné události. Společnosti ČEPS, jejímž úkolem je mimo jiné řízení elektrizační soustavy ČR (v koordinaci s ostatními evropskými provozovateli přenosových soustava a provozovateli distribučních soustav), byla tak říkajíc „v centru dění“. Co se vlastně stalo a nakolik hrozil Evropě blackout? Rozhovor na toto téma poskytl pro allforpower Miroslav Šula, ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS, a.s.

2021-04-14

Britský Sizewell C bude dělat nejen elektřinu

Jestliže investujete do jaderné elektrárny, bude standardním výsledkem velké množství vyrobené elektřiny. Od současného jaderného průmyslu se však očekává víc. Operátor elektrizační soustavy potřebuje flexibilitu, aby mohl síť řídit, protože poptávka a nabídka se mění z minuty na minutu, potřebuje ale také elektřinu skladovat, když jiní producenti nejsou schopni elektřinu dodávat. Investoři zase potřebují urychlovat návratnost svých vynaložených prostředků, což znamená například využívat i tepelnou energii, která obvykle činí kolem 60 % vyrobené energie, ale dnes se příliš nevyužívá.

.
2021-04-12

Vláda probere analýzy ohledně zatopení jam na Ústecku

Nejvhodnějším zdrojem vody pro plnění zbytkových jam po těžbě hnědého uhlí v Ústeckém kraji je řeka Ohře. Uvádí to jedna ze studií o řešení situace v regionu, jejichž závěry se bude zabývat vláda.

2021-04-11

Český vynález. Trpaslík, který může pomoci utéct od uhlí

Vědci z ČVUT a Západočeské univerzity vyvinuli malý reaktor určený pro teplárenství. Zařízení zvané „Teplator“ umí využít jaderný odpad z Temelína či Dukovan. Do provozu může přijít už v roce 2029. Teplator by mohl být odpovědí na otázku, jak v Česku vyrábět teplo bez uhlí a emisí.

2021-04-05

Německo plánuje nahradit uhelné bloky spalováním lesů

Německo stále více uvažuje o podpoře přeměny uhelných elektráren na spalování biomasy. Následovalo by tak Velkou Británii, Dánsko a Holandsko, které dovážejí masy dřevní hmoty v podobě pelet a spalují je pro výrobu elektřiny. Evropská unie sice tuto produkci elektřiny považuje za bezemisní a čistou, reálně však jde o environmentální zločin.

.
2021-03-31

Expertní skupina EK označila jadernou energii za ekologicky čistý zdroj

Evropská komise je o krok blíže uznání jádra za ekologicky čistý zdroj energie. Expertní orgán komise dospěl po několikaměsíčním zkoumání k závěru, že jaderná energie nezpůsobuje více škody člověku či přírodě než další zdroje označované za „čisté“.

2021-03-31

Už rok proudí v českých plynovodech zelený biometan, loni to bylo 718 tisíc m3

Vývoj v energetice ukazuje, že větší využití biometanu bude nutné pro splnění emisních cílů EU, ke kterým se Česká republika zavázala. Jako první v tuzemsku vtláčí do své plynárenské sítě biometan největší domácí distributor zemního plynu, společnost GasNet. Za první rok to bylo 718 tisíc m3 biometanu, což by pokrylo spotřebu jedné menší obce se stovkami obyvatel. Biometan by do roku 2030 mohl nahradit až 10 % tuzemské spotřeby pro potřeby vytápění i silniční dopravy.

2021-03-28

Elektrárna Dlouhé stráně díky zvýšení provozní hladiny vyrobí více elektřiny

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku díky zvýšení provozní hladiny horní nádrže o 70 centimetrů vyrobí o šest procent více elektrické energie než dosud. Hladina nádrže elektrárny byla zvýšena po důkladném technickém posouzení sdělil ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

.
2021-03-26

Země vyzvaly Evropskou komisi k podpoře jádra

Česko, Francie a dalších pět zemí EU vyzvalo Evropskou komisi k podpoře jaderné energetiky a uznání jejího přínosu pro snižování emisí skleníkových plynů. Vyplývá to z dopisu, který lídři dotčených států adresovali předsedkyni Ursule von der Leyenové a dalším členům Komise.

2021-03-24

Elektrárna Kamýk dokončila modernizaci za více než 120 milionů korun

Předčasný dárek k vlastním šedesátinám si nadělila vodní elektrárna Kamýk. Regulérní provoz po více než roční generální opravě zahájilo soustrojí TG2, poslední z kvarteta kamýckých bloků, které v uplynulých deseti letech postupně prošly celkovou omlazovací kúrou.

2021-03-22

Vývoj mikromodulárního reaktoru

Americká společnost Ultra Safe Nuclear Corp (USNC) a jihokorejské společnosti Hyundai Engineering (HEC) a Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI) podepsaly memorandum o porozumění o pětileté spolupráci, jehož cílem bude vývoj technologií, které zvýší schopnosti mikromodulárního reaktoru (MMR) vyrábět a dodávat nízkouhlíkovou elektřinu, tepelnou energii a vodík.

.
2021-03-16

Energetický mix ČR za období od 6. 3. 2021 do 16. 3. 2021

Stojí za to podívat se na výrobu elektřiny v závislosti na druzích paliva, dále na denním podílu OZE, na kolísání ceny elektřiny na denním trhu podle dat společnosti ENTSO-E a konečně i na vývoj kurzu elektřiny na energetické burze v Praze.

2021-03-16

Brabec si zahrává s plynovou bombou

Nelze se divit, když ministr životního prostředí Brabec tlačí na dřívější konec uhlí, i když to stát vyjde o 150 miliard korun navíc. Je však zvláštní, když ten samý ministr prohlašuje, že je uhlí třeba nahradit zemním plynem.

2021-03-12

V Pardubickém kraji roste výkon malých vodních elektráren

V Pardubickém kraji se v předchozích pěti letech zvýšil instalovaný výkon malých vodních elektráren. Vloni oproti roku 2015 vzrostl o 2,4 procenta na 29,7 MW. Výkon ostatních obnovitelných zdrojů v regionu naopak většinou poklesl, zvláště u fotovoltaických elektráren, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

.
2021-03-09

Významný milník nového zdroje v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s. ze Skupiny ČEZ dnes získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele.

2021-03-03

Vodní elektrárna Spytihněv vloni zvýšila výrobu o pětinu, bez kouře a komínů

Malá vodní elektrárna ČEZ Obnovitelné zdroje ve Spytihněvi na Zlínsku vloni vyrobila 12 710,8 MWh elektřiny, o 22 procent více než v roce 2019. Takové množství elektřiny by hypoteticky stačilo na pokrytí spotřeby 3,6 tisíce domácností.

2021-03-01

Experti varují před ztrátou energetické soběstačnosti a bezpečnosti ČR

Think-tank Realistická energetika a ekologie se kriticky vyjádřil k množícím se hlasům českých politiků i různých aktivistů, kteří se vyslovují pro to, aby hnědé uhlí už po roce 2033 nebylo využíváno pro českou energetiku a teplárenství. Nahradí ho tzv. obnovitelné zdroje?

.
2021-02-25

Potřebné OZE by v ČR zabraly tisíce kilometrů čtverečních

Kdybychom chtěli, aby všechnu elektřinu v Česku vyráběly větrné elektrárny, zabraly by téměř 15 000 kilometrů čtverečních, tedy pětinu území republiky. Pozemní solární parky by pokryly přes 3 000 kilometrů čtverečních, jaderné elektrárny by oproti tomu zabraly jen zhruba 28 čtverečních kilometrů.

2021-02-21

Začíná desetiletí hybridních elektráren?

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť. Tvrdí to britsko-americká studie Rethinking Energy, podle které by tento způsob výroby elektřiny mohl v budoucnosti proměnit celý energetický sektor.

2021-02-19

Výroba elektřiny byla loni nejnižší za 18 let, spotřeba klesla na pětileté minimum

Výroba elektřiny v České republice se loni propadla o více než 6 % a klesala také celková spotřeba elektřiny. Výjimku tvořily domácnosti, u kterých byl naopak zaznamenán výrazný nárůst spotřeby. V oblasti plynárenství celková spotřeba vzrostla meziročně o 1,5 %, a to především díky stále většímu využití plynu při výrobě elektřiny.

.
2021-02-17

Zatížení elektrizační soustavy ČR překonalo rekord

Zatížení elektrizační soustavy ČR neboli okamžitá spotřeba elektřiny má od 15. 2. 2021 nové historické maximum 12 226 MW. Stávající maximum z roku 2018 tak bylo překonáno o více než 150 MW. Vysoké zatížení je způsobeno zejména přetrvávajícím extrémně chladným počasím.

2021-02-15

V roce 2028 bude v Jakutsku
postavena malá jaderná elektrárna

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom plánuje postavit jadernou elektrárnu malého výkonu s modulárním reaktorem RITM-200 poblíž obce Usť-Kujga v Jakutsku (jedna z republik Ruské federace). Projekt výstavby malé jaderné elektrárny navazuje na dohodu uzavřenou mezi Rosatomem a Jakutskem v roce 2019.

2021-02-15

Malé vodní elektrárny ČEZ loni zvedly
výrobu o 16 % a přepisovaly rekordní
tabulky, i díky modernizacím

Malé vodní elektrárny z portfolia společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje v České republice vyrobily v roce 2020 více než 229 milionů kWh elektřiny, meziročně o 16 % více a nejvíce za posledních 6 let.

.
2021-02-10

Voda z hor vyrobila o čtvrtinu čisté elektřiny více

Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK): 4,93 GWh elektřiny vyrobilo v roce 2020 sedm malých vodních elektráren v areálech centrálních úpraven vody a významných vodojemů Ostravského oblastního vodovodu. Největší úpravna vody v moravskoslezském regionu v Podhradí u Vítkova loni vyrobila v malé vodní elektrárně celkově o třetinu více elektřiny, než na svůj provoz spotřebovala (výroba 1,5 GWh).

2021-02-08

Třetí jaderná elektrárna v Česku. Místo je vybrané už desítky let, jen dostavba Dukovan nestačí

Bez jádra to v Česku dál nepůjde, tvrdí ministerstvo průmyslu. Samy „druhé Dukovany“, u kterých se teď řeší otázka účastníků tendru z Číny a Ruska, však budoucí českou energetickou bilanci – zejména po odklonu od uhlí – neřeší.

2021-02-08

Dánsko vytvoří umělý ostrov pro distribuci až 10 GW elektřiny z větrných elektráren

Dánsko to s obnovitelnými zdroji energie myslí opravdu vážně a chystá se postavit obří rozvodnu v podobě umělého ostrovu, který bude distribuovat 3 až 10 GW elektrické energie z větrných elektráren.

.
2021-02-05

Česká energetika v kleštích ideologií a politikaření

V současné době vrcholí rozhodování o případné výstavbě nového jaderného zdroje a celkové budoucnosti české energetiky. Stále vzniká dojem, že většina českých politiků bez rozdílu stranické příslušnosti, se rozhodla jít cestou neřešení energetiky a zneužit této problematiky k politickému boji.

2021-02-04

Nová fotovoltaická elektrárna v Servisním centru společnosti ŠKODA AUTO v Kosmonosech

Společnost ŠKODA AUTO ve spolupráci s firmou ČEZ Solární, dceřinou společností ČEZ ESCO, a energetickou společností ŠKO-ENERGO nainstalovala na střechách svého Servisního centra v Kosmonosech solární panely. Panely na komplexu budov nedaleko sídla společnosti v Mladé Boleslavi zabírají celkovou plochu přes 2 200 metrů čtverečních a ročně dodají více než 450 MWh ekologické energie.

2021-01-28

Územní řízení na výstavbu přehrady Nové Heřminovy bylo zahájeno

Stavební úřad v Krnově zahájil proces územního řízení na výstavbu vodního díla Nové Heřminovy, které patří do souboru protipovodňových opatření na horní Opavě, o kterých rozhodla svým usnesením Vláda ČR již v roce 2008.

.
2021-01-27

Vláda schválila program pro Modernizační fond

Do nových obnovitelných zdrojů v energetice má jít 38,7 procenta celkové alokace. Strategický dokument Modernizačního fondu, který by měl disponovat zhruba 150 miliardami korun do roku 2030 na projekty vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické efektivity či k růstu podílu obnovitelných zdrojů, vláda schválila.

2021-01-25

Potřebujeme realismus v energetice

Zdá se, že na začátku roku 2021 se energetičtí aktivisté někde ukryli. Jako by na ně dopadl covidový lockdown. Možná to má ale ještě další příčinu. Počasí v prvních dvou týdnech ledna způsobilo, že v Evropě došlo několikrát málem k blackoutu.

2021-01-25

V Kanadě staví 88 MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku

Vodík je nejspíš jedním z řešení energetiky budoucnosti. V Kanadě proto zahajují výstavbu 88 MW vodní elektrárny, která by měla produkovat zelený vodík a kyslík. Obojí by se mělo využívat v průmyslu.

.
2021-01-23

Rok 2020 - Česko na křižovatce energetické transformace

Jedna nová vodní elektrárna. Žádné větrné elektrárny, ani biomasové či geotermální zdroje. Mínus dvě bioplynky. Stagnace či mírný růst tepelných čerpadel. Ale také opět zdvojnásobení trhu s fotovoltaikou. Takový byl rok 2020 v obnovitelných zdrojích podle předběžných výsledků, které od svých členů sebrala Komora obnovitelných zdrojů energie.

2021-01-21

Co je třeba vědět před uzavíráním uhelných elektráren?

Poslední události, které se staly v evropské přenosové soustavě ukazují, že odstavování stabilních jaderných a uhelných bloků bez náhrady vede ke zvýšení rizika ohrožení stability sítě a případně i vzniku blackoutu.

2021-01-18

Česká firma Hydropol úspěšně staví zelené elektrárny v severní Itálii

Česká hydroenergetická skupina Hydropol uvedla do provozu vodní elektrárnu Lavoreit v severoitalském regionu Furlansko-Julského Benátska. Jde o významný přírůstek do portfolia této energeticko-developerské společnosti, která realizuje projekty na čtyřech světadílech. V tomto případě se na financování projektu vůbec poprvé podílela německá banka Bayerische Landesbank (BayernLB), a to přibližně částkou 120 milionů korun.

.
2021-01-16

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci. Všichni přitom musejí řešit složité technické problémy už při testování jednotlivých komponent.

2021-01-13

Krátkodobý rozpad synchronní zóny a pokles kmitočtu neohrozil provoz přenosové soustavy ČR

V pátek 8. 1. 2021 se vlivem několika výpadků krátkodobě rozdělila synchronní zóna evropské přenosové sítě na dvě části – jihovýchod kontinentální Evropy s přebytkovou bilancí a zbytek kontinentální Evropy s nedostatkovou bilancí. V České republice nedošlo vlivem rozdělení soustavy k žádným mimořádným incidentům.

2021-01-11

Evropa byla v pátek na pokraji masivního výpadku elektřiny

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, takzvaný blackout. S odvoláním na dodavatele energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentura APA. Ke stabilizaci sítě musely rakouské elektrárny okamžitě dodat energii. Podle EVN ale Rakousku situaci pomohla zvládnout i elektřina z jaderných a uhelných elektráren v sousedních zemích.

.
2021-01-09

Více zelených plynů. Plynaři se připravují na budoucnost

Za podpory státu začíná v České republice výzkum možností akumulace energie do plynovodů. Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) bude možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat.

◀ Bulletin Pro členy SPVEZ
2021-01-06

Soukromý energetik
Elektronický informační bulletin
Ročník XXIX. 7/2020 Prosinec

OBSAH: PF 2021 | Úvodník | Veřejný konzultační proces ERÚ | Tisková zpráva EREF

2021-01-05

Elektromobily budou chtít tři nové elektrárny

O nárocích elektromobility na produkci elektřiny dostává veřejnost neúplné zprávy. Pokud by měla hrát opravdu významnou roli, bude vyžadovat kapacitu několika temelínských bloků. O problematice diskutoval Přemysl Souček (iuhli.cz) s profesorem Janem Mackem z ČVUT.