Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Vodík je nejspíš jedním z řešení energetiky budoucnosti. V Kanadě proto zahajují výstavbu 88 MW vodní elektrárny, která by měla produkovat zelený vodík a kyslík. Obojí by se mělo využívat v průmyslu.

Mnozí vidí ve vodíku jedno z řešení energetických potřeb v budoucnosti. Prozatím se naprostá většina vyrábí z fosilních paliv, což není zrovna nejčistější řešení. Poslední dobou se ale stále více přechází na modrý vodík (stále z fosilních paliv, ale se zpracováním uniklého CO2) a zelený vodík využívající např. zelené energie pro elektrolýzu vody.

Ve Varennesu u Quebecu se začíná s konstrukcí nové vodní elektrárny, kterou pro společnost Hydro-Québec postaví Thyssenkrupp. Ta bude mít právě za úkol vyrábět čistou elektrickou energii pro produkci zeleného vodíku.

Má mít výkon 88 MW a ročně se předpokládá výroba 11,1 tisíce tun zeleného vodíku. Vedlejším produktem bude kyslík a i ten najde své využití. Jak vodík, tak i kyslík budou využity v nedaleké továrně pro zpracování odpadu z dopravního průmyslu. Výsledkem má být výroba biopaliv z odpadů a vodní elektrárna by měla být spuštěna do provozu v roce 2023.

Zdroj: svethardware.cz ►, 25.01.2021