Registrovaní členové spolku se mohou přihlásit zde. Podat přihlášku můžete zde.

Zpožděná novela energetického zákona je konečně na stole. Česku má umožnit rozvoj komunitní energetiky

České samosprávy mají velký zájem o tzv. komunitní energetiku, její rozvoj ale brzdí neexistující legislativa. Novela energetického zákona by měla přinést změnu.

Zpožděná novela energetického zákona je konečně na stole. Česku má umožnit rozvoj komunitní energetiky

Rostoucí ceny energií, potřeba skoncovat se závislostí na ruském plynu nebo snaha chránit klima. To vše vede v Česku k velkému zájmu o komunitní energetiku, která umožňuje lidem podílet se na výrobě energií.

„Je nezbytně nutné, aby byl konečně přijat zákon o komunitní energetice, abychom ji mohli dělat,“ nechal se na nedávné konferenci Bold Future pořádané organizací Frank Bold slyšet Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

„Sdílení (elektrické energie) dnes podle legislativy není myslitelné, čekáme co vypadne z energetického zákona,“ doplnil Unucku Miloslav Franěk z Pražského společenství obnovitelné energie.

Očekávanou novelu v pátek 4. listopadu předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Unie komunitní energetiky (UKEN) její zveřejnění uvítala a pochválila dobrou právní úpravu týkající se sdílení elektřiny.

Předložení návrhu je však pouze první krok. Než bude legislativa schválena, zůstane Česko jednou z mála evropských zemí, která ve své legislativě komunitní energetiku vůbec upravenou nemá. Právě komunitní energetika by ale mohla podle právničky UKEN a Frank Bold Elišky Beranové výrazně pomoci v dobách energetické krize. Pokrýt by totiž mohla až 80 % spotřeby elektrické energie všech českých domácností.

„Komunitní energetika je základ toho, jak se zbavit závislosti na Putinově nebo jiném plynu,“ prohlásil na konferenci náměstek Unucka.

Novela energetického zákona měla původně zamířit do meziresortního připomínkového řízení už 18. října. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ale proces na poslední chvíli zastavil. Podle Unie komunitní energetiky to byl nečekaný krok. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) ale na konferenci naznačil, že zdržení nebude dlouhé, což se nakonec potvrdilo.

Návrh je k vidění v Elektronické knihovně legislativního procesu ► (eKlep). Připomínkové řízení potrvá do 5. prosince 2022.

Odkaz

Nejnovější zprávy

Informace o zpracování osobních údajů
Webdesign Zdeněk Nováček, s.r.o.