Registrovaní členové spolku se mohou přihlásit zde. Podat přihlášku můžete zde.

Česko je letos pátým největším vývozcem elektřiny v EU, elektřinu však tuzemské domácnosti mají jednu z nejdražších.

Letošní pokles burzovních cen elektřiny v EU škodí českému zahraničnímu obchodu, avšak méně, než kolik získává souvisejícím zlevněním plyn.

Burza

Česká republika letos v prvním pololetí vyvezla o 3,6 milionu megawatthodin elektřiny více, než jí dovezla. Řadí se tak k největším čistým exportérům elektřiny v Evropě. Větším čistým vývozcem elektřiny jsou v EU jenom Francie, Švédsko, Španělsko a Nizozemsko. 


Pokud však bereme v potaz vedle situace v letošním prvním pololetí také situaci v letech 2021 a 2022, je Česko nadále v souhrnu třetím největším čistým vývozcem elektřiny v EU. Před Českem se za období od začátku roku 2021 až do poloviny letoška v EU umisťují pouze Francie a Švédsko. Údaje vyplývají z nově zveřejněné statistiky britské společnosti EnAppSys, která je od letoška součástí norské skupiny Montel. 


Loni v prvním pololetí dosahoval čistý vývoz elektřiny z ČR celkem pěti milionů megawatthodin, předloni v prvním pololetí to byly 3,3 miliony.   


Přesto, že Česko střednědobě představuje třetího největšího vývozce elektřiny v EU, české domácnosti čelí jedněm z nejvyšších cen této energie. 


Loni ve druhém pololetí například platily za elektřinu včetně daní a poplatků čtvrtou nejvyšší cenu v EU a 2,5násobek toho, co v průměru domácnosti ve zbývajících zemích Visegrádské čtyřky, které se přitom v posledních letech i letos zpravidla řadí k čistým dovozům elektřiny. 


Za megawatthodinu elektřiny loni ve druhém pololetí české domácnosti platily 9412 korun, ukazují data Eurostatu). Jedná se o nejnovější dostupná data. 


Letošní meziroční pokles čistého vývozu elektřiny z ČR, stejně jako citelný pokles její burzovní ceny, k němuž letos v EU dochází, negativně poznamenávají vývoj salda zahraničního obchodu ČR. Toto saldo však letos i tak skončí „v plusu“, zhruba 130 miliard korun, na rozdíl od loňského historicky rekordního schodku, přes 200 miliard. 


Společně s cenou elektřiny na burzách EU klesá totiž také cena plynu, která vlastně cenu elektřiny určuje. Česko, resp. jeho zahraniční obchod, jakožto čistý dovozce nejen plynu, ale také ropy a ropných produktů totiž letos těží z propadu cen těchto surovin více, než kolik ztrácí meziročně levnější exportovanou elektřinou a rovněž meziročně nižším objemem jejího čistého vývozu.
 

Zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/735425-cesko-je-letos-patym-nejvetsim-vyvozcem-elektriny-v-eu-elektrinu-vsak-tuzemske-domacnosti-maji/, autor: Lukáš Kovanda,Ph.D.,hlavní ekonom, Trinity Bank

Nejnovější zprávy

Informace o zpracování osobních údajů
Webdesign Zdeněk Nováček, s.r.o.