Registrovaní členové spolku se mohou přihlásit zde. Podat přihlášku můžete zde.

Dražší energie, nové zdroje a větší úspory. Rusko změnilo evropskou energetiku. Jak bude vypadat do budoucna?

Zdroje energie se vedle tanků a střel staly jednou z ruských zbraní proti Evropě. Evropská unie proto musela řešit strmý nárůst cen energií a zaměřit se na posílení své energetické bezpečnosti. Architektura evropské energetiky tak dostává nové obrysy.

Český premiér Petr Fiala (ODS) při zahájení fungování LNG terminálu v Nizozemí, 8. září 2022. © EPA-EFE/SIESE VEENSTRA

Země EU se v reakci na energetickou krizi, která doprovází válku v Evropě, shodují, že klíčem k jejímu řešení jsou úspory, odstřižení se od ruských zdrojů a reforma trhu s elektřinou.

Podle hlavního ekonoma společnosti ČEZ Pavla Řežábka to byl krok správným směrem.
„Nebyl to příjemný proces, ale celá Evropa to nakonec zvládla. Hodně toho udělalo politické rozhodnutí ponechat působit trh,“ vyhodnotil, jak se Evropa s energetickou krizí vypořádala.

Za úspěchem podle něj stojí sázka na úspory. Ty se podařilo navýšit rovněž s pomocí tržního prostředí. „Firmy, pro které to mělo nejmenší přidanou hodnotu, výrobu nejvíc omezily. Některé bohužel skončily. 
Naopak firmy s vyšší přidanou hodnotou to zvládly. Došlo tak k obrovským úsporám. A ty úspory můžeme mimochodem pozorovat i dnes, když už je teplo. Úspory plynu oproti předchozím rokům jsou pořád na úrovni zhruba 20 %,“ popsal Řežábek redakci.

Podle vrchního ředitele na ministerstvu životního prostředí Petra Holuba situace naučila šetřit nejen firmy, ale i české domácnosti. „Na plynu to bylo zhruba 20 % a na elektřině
asi 5 %, a to nejsou malá čísla,“ doplnil.

Úspory v domácnostech při topení, svícení nebo vaření je ale podle něj třeba přetavit v dlouhodobější řešení. „Úspory se projevily v důsledku chování – lidé méně topili, rychleji se sprchovali, vařili s pokličkou. To jsou ale úspory, které časem vyvanou, nemusí pokračovat a nebudou stačit. Je potřeba převést je do dlouhodobých opatření, a to jsou například investice do renovací budov,“ zdůraznil Holub.

Na dlouhodobá opatření poukázal i Řežábek. „Úspory nejsou moc příjemné, jsme zvyklí na své pohodlí, takže z nich částečně asi slevíme. Odehrály se ale i dlouhodobé strukturální změny. Někdo si nainstaloval tepelné čerpadlo a bude ho mít dalších 30 let, jiný si pořídil fotovoltaiku na střechu a ušetří, někdo si zateplil dům… To všechno se sčítá,“ popsal.

Zdroj: https://euractiv.cz/section/energeticka-ucinnost/news/drazsi-energie-nove-zdroje-a-vetsi-uspory-rusko-zmenilo-evropskou-energetiku-jak-bude-vypadat-do-budoucna/, Autor: Kateřina Zichová | EURACTIV.cz, 31. 5. 2023
 

Nejnovější zprávy

Informace o zpracování osobních údajů
Webdesign Zdeněk Nováček, s.r.o.