Registrovaní členové spolku se mohou přihlásit zde. Podat přihlášku můžete zde.

Podzemí Lipna se opět otevře veřejnosti

Během pěti víkendů zimní sezóny se budou moci zájemci podívat 160 metrů pod hladinu Lipenské nádrže, do útrob unikátní vodní elektrárny. Prohlídky jsou zdarma, určené jsou ale pro maximálně osmičlenné skupiny předem registrovaných návštěvníků. Ti se dostanou nejen k turbínám a generátorům, ale i třeba k tunelu, který ústí až u Vyššího Brodu. Prvních osm prohlídek s kapacitou 64 míst začíná 21. ledna.

Tímto výtahem se dostanete na Lipně 160 m pod zem (zdroj ČEZ)

Návštěvníci se dostanou nejen k turbínám a generátorům, ale i třeba k tunelu, který ústí až u Vyššího Brodu. Prvních osm prohlídek s kapacitou 64 míst začíná 21. ledna.
Relativně nenápadné budovy na úpatí hráze Lipenské přehrady ve skutečnosti tvoří jen malou část unikátní vodní elektrárny. Její hlavní část, včetně turbín, generátorů a dalšího zařízení se skrývá v obří podzemní kaverně 160 metrů hluboko. 
Díky tomuto výškovému rozdílu, spádu, jde o nejefektivnější zdroj v rámci Vltavské kaskády. V létě 2022 ČEZ tyto prostory poprvé ve větší míře zpřístupnil v rámci exkurzí pro omezené množství návštěvníků.
„Tyto prohlídky měli vloni mimořádný úspěch, naší technologii a útroby vodní elektrárny vidělo přes dva tisíce lidí. Samozřejmě, zájem je daleko větší, aktuálně evidujeme stovky zájemců o návštěvu podzemních prostor,“ vysvětluje Róbert Heczko, ředitel vodních elektráren ČEZ.
ČEZ proto unikátní prostory znovu v omezené míře zpřístupní. V rámci hlavní zimní sezóny vybral pět víkendů, během kterých se lidé budou moci do podzemí zdarma dostat.
„Prohlídky budou opět probíhat v malých skupinkách za doprovodu našich odborných průvodkyň. Tyto aktivity vnímáme jsou součást technického vzdělávání široké veřejnosti i jako popularizaci našeho oboru. Doporučujeme včasnou registraci, z léta máme zkušenost, že nebudeme schopni vyhovět všem zájemcům,“ dodává vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.


Podmínky:
Podzemí lipenské vodní elektrárny se otevře během hlavní zimní sezóny o vybraných víkendech. Možnost návštěvy ale platí jen pro předem registrované návštěvníky, kteří musí být starší 15 let a v dobré fyzické kondici. Neměli by také trpět klaustrofobií či panickým strachem z výšek.
Registrace na exkurze je otevřená na webových stránkách www.cez.cz/infocentra.Celkem během ledna, února a března energetici připravili deset termínů s kapacitou 640 míst. První prohlídka začíná 21. ledna. Poslední je naplánována na víkend 11.-12. března. Kapacita každé prohlídky je osm lidí.
Zdroj: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/2926-podzemi-lipna-se-opet-otevre-verejnosti, 9. ledna 2023, Martin Schreier (ČEZ)
 

Nejnovější zprávy

Informace o zpracování osobních údajů
Webdesign Zdeněk Nováček, s.r.o.