Registrovaní členové spolku se mohou přihlásit zde. Podat přihlášku můžete zde.

Informace k fotovoltaickým elektrárnám

Favoritem soutěže na stavbu šesti jaderných bloků v Polsku se stává korejské KHNP. Tedy aspoň za předpokladu, že jsou správná čísla, která unikla do polských médií. Podle těchto údajů je KHNP v přepočtu na jednotku výkonu reaktoru o desítky procent levnější než americký Westinghouse a francouzské EDF.

Bloky APR1400 Barakah ve Spojených arabských emirátech

Jako první informaci přinesl portál nuclear.pl, který uvedl nabízenou cenu v polských zlotých. Energetický expert Adam Blazowski ji nasdílel na svém twitterovém účtu a cenu přepočítal na dolary. Korejci údajně nabídli, že postaví 1 MW výkonu svého reaktoru APR1400 za 2,64 milionu dolarů. Westinghouse chce za reaktory AP1000 po 3,52 milionu dolarů za megawatt a EDF má v nabídce reaktory EPR s cenou 4,48 milionu USD/MW.

Takové ceny jsou až nečekaně příznivé, jeden 1 400megawattový korejský reaktor či 1 200megawattový americký by v přepočtu stál okolo 100 miliard českých korun. Dlužno dodat, že se jedná o takzvané „overnight costs“. Za tuto cenu by byl dodavatel schopen postavit reaktor dnes. Stavět se však bude až okolo roku 2030, kdy reálné náklady budou s ohledem na inflaci a finanční náklady vyšší.

Výše cen je zajímavá i z českého pohledu. Stejná trojice uchazečů – KHNP, EDF a Westinghouse – totiž soutěží o zakázku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Na konci listopadu mají podávat tzv. úvodní nabídky.

S optimismem opatrně. Uvedené ceny neodpovídají tomu, za kolik dnes dodavatelé budují jaderné elektrárny v západní Evropě či ve Spojených státech. Například investiční bankéř Laurent Segalen se na Twitteru podivil, jak je možné, že EDF staví jadernou elektrárnu Hinkley Point C ve Velké Británii s cenovkou 9 milionů USD/MW a v Polsku nabízí poloviční sumu.

Polsko chce do konce letošního roku vybrat dodavatele, který postaví první jadernou elektrárnu v zemi. Stavba první polské jaderné elektrárny má začít v roce 2026 a skončit nejpozději v roku 2033. Každé dva roky poté chce spouštět další velké reaktory, dokud nebude dosažen cílový výkon 9 000 megawattů.

První velká polská jaderná elektrárna by mohla vyrůst v okrese Wejherowo v Pomořanském vojvodství na severu Polska. Plány realizuje státní společnost Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ), která nedávno požádala Národní agenturu pro atomovou energii o stanovisko k plánovanému ověření bezpečnostních analýz pro budoucí jaderné elektrárny.

Vedle státní společnosti chtějí v Polsku stavět také menší modulární reaktory. Tady jsou tahounem zájmu velké průmyslové podniky, které plánují s jejich pomocí snížit emise skleníkových plynů. Konkrétně se jedná o těžební podnik KGHM, ropnou rafinerii PKN Orlen a chemičku Synthos. Více se dočtete ve zprávě Ekonomického deníku z letošního července.

Nejnovější zprávy

Informace o zpracování osobních údajů
Webdesign Zdeněk Nováček, s.r.o.