Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Turecké jádro jako šance na oživení českého strojírenství. Firmy se ucházejí o zakázky za desítky milionů eur
v elektrárně Akkuyu

[1/2] Staveniště Akkuyu[2/2] Vizualizace atomové elektrárny Akkuyu
Tuzemské energetické strojírenství nezažívá nejlepší období. V Česku už se nové elektrárny prakticky nestaví a útlum nastává i ve světě. Firmy se tak snaží uchytit, kde to jen jde. A projekt, který by jim mohl přinést miliardový byznys, se konečně rýsuje. Může to být rusko-turecký jaderný projekt Akkuyu.

„Je to určitě velká příležitost. S Rosatomem už nějakou dobu jednáme, nicméně zatím nemáme v ruce žádný závazný dokument, který by nám přesně určil objem prací, takže k detailům se ještě radši vyjadřovat nebudeme,“ komentuje jednání mluvčí plzeňské společnosti Škoda JS Jan Stolár.

České firmy se o zakázku na projektu první turecké jaderné elektrárny uchází u ruské firmy Rosatom v rámci Aliance české energetiky (CPIA). Do ní se v roce 2015 spojilo 13 společností, aby mohly lépe konkurovat na mezinárodních trzích.

15 mld. Kč byla hodnota prací na elektrárně Akkuyu, na které si české firmy dělaly zálusk. Dnes se uchází o zakázky za 2,5 až pět miliard korun.

4800 MW má být finální výkon čtyř bloků turecké elektrárny Akkuyu. První reaktor má začít vyrábět v roce 2023, všechny čtyři v roce 2026.

Většina tuzemských společností v posledních letech doufala hlavně v získání zakázek na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Soutěž ale ČEZ v roce 2014 ukončil, stavba nových bloků je v Česku zatím v nedohlednu, a hledání příležitostí v zahraničí se tak stalo nezbytným. Hned první projekt, uhelná elektrárna Pljevlja, o kterou se pokoušela Škoda Praha ze skupiny ČEZ, ale alianci příliš nevyšel.

Zdroj úryvku z článku Petr Lukáč: ihned.cz >>