Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

ČEZ a Rolls-Royce budou spolupracovat na rozvoji malých modulárních reaktorů

Energetická společnost ČEZ a britský Rolls-Royce budou spolupracovat na rozvoji malých modulárních reaktorů, když podepsaly dohodu o porozumění. Firmy budou sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost uplatnění těchto jaderných zařízení v České republice. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připomněl, že podobné smlouvy energetická firma už dříve podepsala také s americkými společnostmi NuScale a GE Hitachi.

„Na nová řešení a technologie se orientujeme dlouhodobě. Malými modulárními reaktory se už zabýváme, především v ÚJV Řež. Do budoucna mohou být významnou alternativou, kterou nemůžeme opomíjet. Partnerství s Rolls-Royce i dalšími světovými společnostmi je pro nás proto logické,“ řekl v pondělí generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Právě jaderné zdroje menšího výkonu označil loni na jaře za optimální řešení pro stavbu nových jaderných bloků v Česku premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na začátku letošního února uvedl, že malé modulární reaktory mohou být řešením pro bezemisní a zároveň stabilní výrobu elektřiny a tepla. Odborníci však upozorňují na to, že ve světě se tato zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí.

ČEZ už dříve uvedl, že malé modulární reaktory by mohly být do budoucna doplňkem plánovaného velkého jaderného bloku, který má být postaven v Dukovanech. „Přestože intenzivně pracujeme na novém jaderném bloku v Dukovanech, zapojujeme se do těchto projektů s ohledem na další rozvoj jaderné energetiky, jejíž pozice v energetickém mixu naší společnosti bude dál růst,“ řekl v pondělí člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Podle dřívějších informací ČEZ oslovil se žádostí o sdílení podrobných technických informací k možné stavbě malých jaderných bloků (SMR) v ČR celkem 11 firem. Kromě amerických podniků a britské společnosti šlo také o firmy z Číny, Ruska, Francie, Jižní Koreje nebo Argentiny.

V pondělí energetická společnost uvedla, že výhodou těchto reaktorů je jejich předpokládaná sériová výroba a montáž přímo ve výrobních závodech, zároveň je možné soustředit větší počet modulů v jedné lokalitě. Výkon těchto zařízení se podle ČEZ pohybují v desítkách, maximálně nižších stovek megawattů (MW). Pro nový velký blok v Dukovanech vláda počítá s 1 200 MW.


Vizualizace elektrárny SMR (zdroj rolls-royce.com )

Koncept UK SMR od Rolls-Royce představuje standardní malý tlakovodní reaktor s plánovanou dobou provozu 60 let a instalovaným výkonem 440 MW. Doba výstavby celého zařízení by neměla přesáhnout pět let. Britská společnost uvedla, že projekt připravuje přímo s ohledem na potenciální partnery, kteří by se mohli podílet na dodávkách až 80 procent technologie. „Cenová dostupnost a rychlost, s jakou dokážeme sestavit celou elektrárnu, ji bezpochyby učiní pro ČEZ velmi atraktivní volbou,“ řekl v pondělí Tom Samson, pověřený řízením britského konsorcia SMR.


Zdroj: lidovky.cz ► 9. 11. 2020