Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Levnější než baterie: opuštěné těžební šachty mají sloužit jako zásobárna obnovitelné energie

Firma Gravitricity slibuje ukládání energie z obnovitelných zdrojů energie v bývalých šachtách za pomoci závaží. Využívá jednoduchý nápad navíjecího mechanismu, který používají například staré hodiny. Tato technologie by měla být čtyřikrát levnější než skladování energie v lithium-iontových úložištích.

Myšlenka je založena na využití zemské přitažlivosti. V době, kdy je energie dostatek, vytáhnou elektrickými motory poháněné navijáky závaží v šachtě nahoru. V momentě, kdy je potřeba energii uvolnit, spustí se závaží dolů. Navijáky jsou napojeny na generátory a připojeny k síti. Na podobném principu fungují přečerpávací vodní elektrárny.

Firma z Edinburghu Gravitricity nabízí využití velkého závaží, které navijáky vytáhnou v době dostatku energie z obnovitelných zdrojů z hluboké opuštěné těžební šachty. Výhodou mají být zejména nižší náklady než si žádají bateriová úložiště, která pro akumulaci energie potřebují drahé kovy.

V případě, že není v okolí dostupná šachta, může se postavit věž, ale takové řešení je finančně nákladnější, upozornil web BBC. Firma ale plánuje jednu přímo v hlavním městě Skotska postavit, aby prokázala funkčnost technologie.

Jak funguje úložiště energie založené na gravitaci:

Manažeři společnosti už jednají s majiteli uhelných dolů na území Velké Británie, aby se tato zelená technologie ve Spojeném království rozšířila. Podle BBC probíhají konzultace s majiteli dolů také v České republice, Polsku, Finsku nebo Jihoafrické republice, kde jsou jedny z nejhlubších dolů na světě. Evropské těžební šachty měří průměrně 800 metrů, v Jižní Africe to je přes dva tisíce metrů.

V bývalých dolech by se dalo použít až 24 závaží. Celkem by se jednalo o 12 tisíc tun, jež by byly vytahovány a posléze spouštěny do šachet. Podle poptávky mohou být závaží používána postupně nebo najednou.

V takovém případě by energie mohla zásobovat 63 tisíc domácností elektřinou po dobu jedné hodiny. Vládní agentura Spojeného království technologii podpořila částkou 640 tisíc liber (19 milionů korun).

Akademici z Imperial College London potvrdili, že tato varianta ukládání energie je finančně mnohem výhodnější než úložiště sestávající z lithium-iontových akumulátorů.

Zatímco vybudování a nabití jedné megawatthodiny v průmyslovém li-ion úložišti stojí 442 liber (13 127 korun), energie využívající bývalé šachty vyjde na čtvrtinu – 132 liber (3 920 korun). První funkční prototyp firma plánuje postavit do roku 2022.

Zdroj: euro.cz ►, 25. říjen 2019
Na identickém principu mechanické akumulace energie je založeno řešní zde popsané 22. ledna 2019: Betonový akumulátor enegie ►