Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Stavba větrných elektráren v Německu drhne

Ani poslední aukce pro větrné elektrárny v Německu nepřinesla zlepšení. Chybí projekty, ceny se drží vysoko. Hlavní překážkou pro výstavbu dalších větrných elektráren v Německu je problematické získávání stavebních povolení, kdy projekty naráží na přísné regulace a odpor místních komunit.
Na začátku září v Německu proběhlo další z kol aukcí na výstavbu větrných elektráren na pevnině. Ani zatím poslední kolo nicméně nepřineslo žádné zlepšení, aukce se podobně jako v předešlém kole zaplnila jen přibližně z třetiny. Hlavní překážkou pro výstavbu dalších větrných elektráren v Německu je problematické získávání stavebních povolení, kdy projekty naráží na přísné regulace a odpor místních komunit.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky letošní čtvrté samostatné aukce pro výstavbu onshore větrných elektráren. V aukci, ve které regulátor nabídl k soutěžení celkem 500 MW výkonu, nakonec uspěly projekty o výkonu pouhých 187 MW.

Průměrná vysoutěžená cena podle regulátora dosáhla 62 EUR/MWh, což byl cenový strop stanovený regulátorem pro účast v aukci. Všech 22 přihlášených projektů tedy obdrželo nejvyšší možnou cenu. Nejvíce elektráren z poslední aukce vyroste již tradičně na větrném severu země.

V letošním roce německé aukce pro větrné elektrárny trpí vážným nedostatkem projektů. Situace dospěla do bodu, kdy se aukce účastní projekty o pouhé třetině poptávaného výkonu, čímž aukce ani zdaleka nedokáží plnit svou primární roli v podobě soutěže mezi jednotlivými projekty.

Do konce roku by v Německu měly proběhnout ještě další dvě aukce pro onshore větrné elektrárny. Nejbližší aukce o objemu 675 MW se uskuteční 1. října, další s objeme 500 MW poté 2. prosince.

Výstavba nových větrných elektráren v Německu v posledních měsících výrazně zpomalila, hlavní překážkou jsou již zmíněné obtíže se získáváním stavebních povolení.

Propad ve výstavbě nových elektráren se negativně projevuje i na situaci na energetických trzích. Podle analytiků je slabší tempo výstavby jedním z důvodů, proč jsou nyní ceny elektrické energie na německé burze pro rok 2021 vyšší než pro rok 2020.

Sektor větrné energetiky v Německu zažívá v posledních měsících nejhorší období za poslední desetiletí. Prezident německého síťového regulátora se tak nedávno vyslovil pro vyšší podporu novým projektům ze strany jednotlivých spolkových zemí, které jsou podle něj obzvlášť zodpovědné za současnou situaci na trhu.

Zdroj: oenergetice.cz ► , 12. 9. 2019