Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Němcům dochází dech, trpělivost a peníze

Každému energetikovi, který je dostatečně obeznámen s energetickou politikou našich západních sousedů, nikdy nebylo jasné, jak může být dlouhodobě udržitelná. Německé domácnosti platí o téměř třetinu více, než je evropský průměr. Už několik let slyšíme z různých stran, že Evropa bude podporovat masivně zelenou energetiku do chvíle, než německému občanovi dojde trpělivost. A ta chvíle zřejmě nastává.

Domácnosti v Německu platí za kilowatthodinu průměrně 29,23 eurocentu, což je cca 7,50 Kč. Celá čtvrtina z této ceny jde na podporu obnovitelných zdrojů. Sláva, zodpovědní si alarmující situaci začínají uvědomovat, což by mohl řadový Němec a tím i Evropan s povděkem kvitovat a říci si: konečně!

Podpora obnovitelných zdrojů příští rok v Německu tedy opatrně klesne o 1,3 %, jenže koncový zákazník za elektrickou energii přesto zaplatí o celých 40 % více než před 10 lety.

Domácnosti si stěžují a zodpovědní navrhují přenést zátěž více na firmy. Ty si ale rovněž stěžují na drahou elektřinu, která je znevýhodňuje na trzích.

Rozdělení zátěže podpory zelené energie se Němcům zřejmě nepovedla. Navíc se do chaotického koktejlu problémů odráží až alibisticky vytyčené cíle, které prostě nelze splnit. Realita je úplně někde jinde. Ideologie, se kterou zelená energie byla předkládána lidem, stojí proti obrovské překážce, kterou je cena a ochota Němců snášet zátěž do určité míry. Nad ní jde ušlechtilost stranou.

Snížit emise německého oxidu uhličitého o 40 % do roku 2020 je pohádka, science - fiction, nesplnitelný úkol, bláhovost...

Zdroj úryvku z článku 2017-11-24: prumyslovaekologie.cz Pavel Mohrmann