Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Víkendový vichr
krátkodobě sfoukl ceny energií pod nulu

Vichřice Herwart přes víkend ve dnech 28. - 29. 10. doslova sfoukla středoevropské krátkodobé trhy s elektřinou. Mohla za to rekordní výroba německých větrných elektráren. Roztočila větrné elektrárny na severu Německa tak, že jejich historicky rekordní výroba v kombinaci s nižší víkendovou spotřebou srazila ceny elektřiny s dodáním druhý den hluboko pod nulu. V Německu v noci ze soboty na neděli byli výrobci elektřiny ochotni za její odběr zaplatit spotřebitelům až 83 eur za megawatthodinu.

Z Německa se záporné ceny přelily i do Česka. Pod nulou se držely v jednom kuse celých osmnáct hodin. Tak dlouho se v historii krátkodobého obchodování tuzemská elektřina v záporných hodnotách ještě nikdy nepohybovala.

„Větrno bylo v celé Evropě, navíc nebyla příliš velká zima, která by spotřebu zvýšila. Výpadky způsobené vichřicí a následné omezení spotřeby se do denních cen příliš nepromítly, protože je obchodníci těžko mohli předvídat,“ vysvětluje Jan Škampa, ředitel oddělení tradingu ve společnosti Nano Energies.

Víkendový propad na elektrické burze mohli využít spotřebitelé, kteří by dokázali svůj odběr během neděle zvednout. Nezvyklých devatenáct hodin proto čerpaly vodu do svých horních nádrží přečerpávací elektrárny ČEZ. Část jejich kapacity ovšem využil také pro odlehčení přenosové soustavy její provozovatel ČEPS, který se musel vypořádat s masivními výpadky.

„Největší přebytek nastal v neděli krátce po poledni, kdy dosahoval 850 megawattů. Část této elektřiny jsme jako regulační energii vyvezli do zahraničí,“ říká mluvčí ČEPS Barbora Peterová. Uvedený přebytek odpovídá výrobě velké uhelné elektrárny.

Zdroje: