Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Regulační transformátory jsou kompletní,
dorazil i poslední z nich

13. 3. 2017

V rozvodně Hradec u Kadaně je už i poslední ze čtyř PST transformátorů (Phase Shifting Transformers – transformátory s regulací fáze). Spuštění všech strojů očekává provozovatel české přenosové soustavy do konce června. Regulace toků elektrické energie tak bude možná i na druhém propojovacím vedení s východní částí Německa.

Stroj se skládá ze dvou částí – sériové a budící jed­not­ky – které nyní technici sestaví. Následuje připojení k tech­no­lo­gii rozvodny, zkoušky a testovací provoz. Teprve poté může být transformátor zařazen do di­spe­čer­ského řízení přenosové soustavy.

„PST transformátory umožní udržovat toky elektrické energie v bezpečných mezích. Nastavení regulačních parametrů probíhá po dohodě se zahraničními partnery tak, aby byla zajištěna spolehlivost provozu ele­ktri­zač­ních soustav v celém regionu střední Evropy,“ říká Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Na jednom ze dvou propojovacích vedení s východní částí Německa už dispečeři od 13. ledna toky ele­ktri­cké energie regulují. Ke zprovoznění dvou ze čtyř strojů společnost ČEPS přistoupila vzhledem ke zpožděné dodávce posledního, čtvrtého transformátoru. Českou a německou rozvodnu propojují dvě 400 kV vedení. Na každém z nich budou zapojeny paralelně vždy dva PST transformátory.

„Částečné zprovoznění přispělo k minimalizaci využití mimořádných nákladných nápravných opatření. Do spuštění všech PST transformátorů, tedy jen za prvních šest měsíců letošního roku, můžeme ušetřit až desítky milionů korun,“ dodává Kalina.


Zdroj obrázku: facebook čeps

Transformátory s regulací fáze jsou stroje, které prostřednictvím posunu fázového úhlu napětí na jeho vstupu a výstupu umožňují aktivní řízení protékajícího činného výkonu. Zjednodušeně řečeno, před­sta­ví­me-li si přenosovou soustavu jako nádrž s mnoha přítoky a výpustěmi, funguje PST jako ventil, který omezí, resp. zvýší průtok danou výpustí. Omezení toku na jednom vedení způsobí přerozdělení toků v celé propojené soustavě. A protože elektřina proudí cestou nejmenšího odporu, část toků se přesune na jiná, méně zatížená vedení, čímž se eliminuje možné přetížení přenosové sítě.

Celkové investiční náklady na stavbu (projektová příprava, rozšíření rozvodny, vlastní stroje) nepřesáhnou 2 miliardy korun.

„Jedná se o unikátní zařízení s předpokládanou životností více než 40 let. Náklady na stavbu těchto tran­sfor­má­to­rů jsou sice vysoké, ale kdyby došlo k rozsáhlému výpadku v přenosové soustavě, škody by byly daleko větší,“ upozorňuje Kalina.

Vysoké neplánované toky mezi severním Německem a jeho sousedními státy - Českem a Polskem – před­sta­vu­jí hrozbu pro bezpečný provoz přenosových soustav.

Tisková zpráva ČEPS, a.s.